کارگاه آموزشی «نماد و اسطوره‌شناسی»

کارگاه آموزشی «نماد و اسطوره‌شناسی» به دعوت دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه تهران در دو دوره‌ی مقدماتی و پیشرفته برگزار می‌گردد.

دوره‌ی پیشرفته برای کسانی که در کارگاه مقدماتی شرکت کرده‌اند، پس از دوره‌ی حاضر برگزار می‌شود.

همچنین به شرکت کنندگان در دوره، گواهی اعطا خواهد شد.

سرفصل‌ها:
– نماد و اسطوره
– نماد از منظر زیبایی‌شناسی
– نماد از منظر نشانه‌شناسی
– دسته‌بندی نمادها
– نماد در حوزه کاربرد
– انواع اسطوره
– اسطوره زدایی
– اسطوره آفرینی

زمان برگزاری:
از سیزدهم آذر ۱۳۹۶ – به مدت ۴ جلسه
ساعت ۱۶ الی ۱۸

مکان:
دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران

»» این دوره برای دانشجویان رشته‌های روانشناسی، هنر و ادبیات، کاربرد دارد.

برای ثبت‌نام و اطلاعات بیشتر می‌توانید با تلفن‌های زیر تماس بگیرید:
۰۹۱۹۷۷۲۶۴۶۲
۸۸۴۸۵۱۹۴
۶۱۱۱۷۵۵۶

فایل صوتی سخنرانی پروین سلاجقه با عنوان «گزاره‌های شاعرانه در غزلیات شمس»

بخش اول از فایل صوتی سخنرانی دکتر پروین سلاجقه را با عنوان «گزاره‌های شاعرانه در غزلیات شمس» که در تاریخ ۱۳۸۶/۸/۳۰ در شهرکتاب مرکزی ایراد شده را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

سومین مجموعه شعر پروین سلاجقه با عنوان «از جاده برفی» با صدای شاعر منتشر شد

کتاب صوتی «از جاده برفی»، سومین مجموعه شعر پروین سلاجقه با آهنگسازی هوشیار خیام منتشر شد.

در این مجموعه پیش از هر چیز، اقتدارگرایی زنانه‌ی بی‌واسطه شاعر به چشم می‌خورد. کتاب صوتی «از جاده برفی» با مضمون اجتماعی نوشته شده است و علاوه بر آن به محتوای قابل تعمیم و جهانی‌تری اشاره می‌کند. شاعر به خوبی ردپای جغرافیای زیستی خود را در شعر متجلی کرده و به عنوان مثال در «طالبانی‌ترین شهروند»، برای توصیف از «طالبان» استفاده می‌کند اما نه در کارکرد ارجاع دقیق به امرواقع برای نقادی عصر معاصر. بلکه به صورت رمزگذاری برای مخاطب. در این شیوه‌ی ارجاع به امرواقع، شاعر کمتر نقشی در شکل دادن به مضمون ذهنی خود دارد، چرا که از ذخیره اطلاعاتی مخاطب استفاده می‌کند.

در ادامه می‌توان به مصداق‌های اقتدارگرایی زنانه نیز در این مجموعه شعر، اشاره کرد. راوی در شعری خود را به عنوان آناهیتای اسطوره‌ای معرفی می‌کند، در شعری دیگر به معشوقه می‌گوید: «نمی توانی به دستم آوری» یا در جایی خود را «فرمانروای سپاه واژه‌ها» می‌نامد.

 

تیزر کتاب صوتی «از جاده برفی»

 

هوشیار خیام (۱۳۵۷- )، آهنگساز این مجموعه، تحصیلات دانشگاهی خود را همزمان در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و کالج ترینیتی لندن ادامه داده و به اخذ مدرک کاردانی نوازندگی پیانو در سال ۱۳۷۵ و لیسانس تئوری موسیقی در سال ۱۳۷۶ از ترینیتی کالج لندن نائل آمده است. وی در آمریکا موفق به اخذ دکترای موسیقی در آهنگسازی و رهبری ارکستر گردید و در کالج کنسرواتوار موسیقی سینسیناتی به سمت دستیار پروفسور به تدریس تئوری موسیقی و آهنگسازی پرداخت.

»» کتاب صوتی «از جاده برفی» را می‌توانید از اپلیکیشن نوار تهیه کنید.

 

دیدار و گفتگو با پروین سلاجقه در کتابفروشی آینده - ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

دیدار و گفتگو با پروین سلاجقه در نودوهشتمین جلسه از سلسه نشست‌های کتابفروشی آینده

دیدار و گفتگو با پروین سلاجقه
در نودوهشتمین جلسه از سلسه نشست‌های صبح پنجشنبه کتابفروشی آینده با همکاری ماهنامه بخارا

زمان: ۲۶ مردادماه، ۹:۳۰ صبح
مکان: خیابان ولی‌عصر، خیابان عارف‌نسب، پلاک ۱۲، کتابفروشی آینده

صدای خط خوردن مشق

کتابی مفصل در شناخت بیشتر هوشنگ مرادی کرمانی

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- سلاجقه در این کتاب علاوه بر بررسی ساختار و تأویل آثار نویسنده «قصه‌های مجید» سعی کرده وجوه جهان‌بینی این نویسنده و همچنین چگونگی استفاده از زبان توسط او را مورد ارزیابی و تحقیق قرار دهد.

به تعبیری می‌توان این کتاب را کامل‌ترین کتاب درباره شخصیت و آثار مرادی کرمانی تاکنون دانست چون خواننده با مرور ضمنی این کار با چارچوب‌های ذهنی نویسنده‌ای آشنا می‌شود که یکی از محبوب‌ترین‌ها در ایران است.
ادامه

نمایشگاه گلدان راگا

گپ‌وگفت درباره‌ی «بوف کور» صادق هدایت

گپ‌وگفت درباره‌ی «بوف کور»، اثر صادق هدایت
در حاشیه‌ی نمایشگاه آثار نقاشی محمدعلی سجادی از آثار صادق هدایت با عنوان «گلدان راگا»

سخنرانان: دکتر پروین سلاجقه و دکتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور
تهران – گالری شمس – ۱۶مهرماه ۱۳۹۵

بیانیه هیأت داوران و دبیر جایزه شعر شاملو اعلام شد

هیأت داوران نخستین دوره جایزه شعر احمد شاملو در بیانیه‌ای توضیح داد که تلاش کرده است با احترام به تنوع گرایش‌های ادبی و دیدگاه‌های مستقل داوران، بهترین‌ شعرهای سال۹۳ انتخاب شوند. در بیانیه هیأت داوران نخستین دوره جایزه شعر احمد شاملو آمده: «هیأت داوران کوشیده است با الهام از شعر و شخصیت چندوجهی شاملو، با نگاهی همه‌جانبه به بررسی و داوری کارنامه شعر فارسی در سال۱۳۹۳ بپردازد. ما اذعان داریم که نه این داوری و نه هیچ داوری دیگری را درباره آثار هنری و به‌ویژه شعر، نمی‌توان قطعی و بلامنازع تلقی کرد. با این حال ما کوشیده‌ایم با توجه به تنوع گرایش‌های ادبی در شعر امروز فارسی و با احترام‌گذاشتن به دیدگاه‌های مستقل هریک از داوران، برترین کتاب‌های شعر منتشرشده در سال۹۳ را به جامعه ادبی ایران معرفی کنیم».
ادامه

فردا

با این واژه‌هایی که بر تنور ورق‌های این دفتر
وا می‌روند،
فردا بر هر مزاری،
نام شاعری است
و در این میان،
تنها، نام من است،
که بی‌مزار می‌ماند…

🔸 از مجموعه شعر «زنی دور، از خاورمیانه‌ای نزدیک»

حیرت و حیرانی و وهم دربرابر آینه

به جر‌أت می‌توان گفت کمتر شاعری است که مانند «بیدل» در قطع پیوندهای شعر خود از دنیای واقعی و قراردادی، کوشیده باشد. گسستگی جهان شعر او از عالم واقع، به حدی است که امکان ورود مخاطب واقعیت‌اندیش را به این فضای «فراواقعی» یکسره از بین می‌برد. به عبارت دیگر، شعر «بیدل» از بالاترین قلمرو «زبان» یعنی قلمرو دلالت‌های محض شاعرانه آغاز می‌شود و محدوده‌ی سفر آن نیز در همان محور است. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد از همان آغاز، مرزهای قراردادی زبان را درنوردیده و فقط در حباب شفاف دلالت‌های مجازی، تنفس می‌کند. دلالت مجاز در شعر «بیدل»، دلالتی از نوع مجازهای مرسل (metanymy) نیست که با دخل و تصرف در زبان قراردادی، آن را به سمت زبانی نسبتا ادبی سوق دهند و سپس به آسانی قابل تفسیر باشند. این دلالت، حتی دلالت صرف مجاز برتر، استعاره (metaphore) نیز، نیست که با علاقه‌ی مشابهت، تصویرهای شعر وی را در ژرف‌ساخت خویش به جهان واقع پیوند می‌دهند. بیشترین بخش دلالت مجاز در شعر بیدل، دلالتی از نوع «مجازهای برترین» است. یعنی مجازهایی با دلالت‌های فراوان، جادویی و لغزنده که در نتیجه‌ی لغزش و حرکت مداوم آنها، فضای شعر او در هاله‌ای از سیالیت و ابهام هنری شاعرانه فرو رفته است و برای آن، جهانی جداگانه (individual) و ممتاز ساخته است. به همین دلیل، تنها راه مخاطب برای نزدیک شدن به آستانه‌ی شعر بیدل این است که ابزارهای قراردادی درک خود را کنار نهد و به بال‌های مجازی و استعاری جهان شعر مجهز شود، احساس خود را به سیالیت تصویرهای شعر او بسپارد و بی‌هیچ تلاشی برای پایین کشاندن این تصاویر به سطح جهان قراردادی، سعی کند در همان هوایی نفس بکشد که شعر او نفس می‌کشد، یعنی جهانی اثیری و ساخته شده از ترکیب دو عنصر «بی‌خودی» (متعلق به تجربه‌های ناب عارفانه) و عنصر «وهم» (که مولود جهان فراواقع است). چرا که عناصر شعر بیدل، عناصری نیستند که بتوان برای آنها دامنه‌ای محدود، بسته و تک‌معنایی (آن هم معنایی صریح)، در نظر گرفت و با یک نقل و انتقال ساده در روابط همنشینی (syntagmatic) و جانشینی (paradigmatic) کلام به معنای قطعی و ابدی آنها دست یافت. شعر بیدل، شعر معناهای معنانشدنی است. عناصر شعر بیدل و روند تبدیل شدن به شعر محض، از مرحله‌ی نقش‌مایه (motif) به در آمده و به نماد (symbol) رسیده‌اند و در بسیاری از موارد با خوانشی از نوع تجربه‌ی ژرف «یُدرک و لایوصف» به خوانش درمی‌آیند.

🔸از متن مقاله‌ی «حیرت و حیرانی و وهم در برابر آینه؛ فراواقعیت در شعر بیدل دهلوی» | نوشته‌ی دکتر پروين سلاجقه | منتشر شده در «کتاب ماه ادبیات و فلسفه» | مهر ۱۳۸۲

اينجا تاريخ است

شاعر مجموعه شعر «زنی دور از خاورمیانه‌ای نزدیک»، در این دفتر، رویکرد دوگانه‌ای به کوتاه‌نویسی و ساده‌نویسی و ساده‌ترسرودن دارد. این نظر را قبول دارید؟
منظورتان را از رویکرد دوگانه متوجه نمی‌شوم. ولی اگر به‌طورکلی ساده‌‌نویسی را در مقابل پیچیده‌نویسی به کار می‌برید، واقعیت این است که من سروده‌های این مجموعه را ساده نمی‌دانم. البته شاید به لحاظ فرم، ساده به نظر بیایند ولی به لحاظ کاربرد زبان یا کارکشیدن از گزاره‌ها و یا نقب‌زدن در سرنوشت بشر و راوی فردی و نوعی نه، منظورم عبور از سطح فردی روایت‌گری به سطوح انسانی آن است. البته در سروده‌های این دفتر، به‌نسبت شعرهای دفتر قبلی، «به مردن عادت نمی‌کنم»، تفاوت‌هایی وجود دارد در کوتاه‌ترشدن طول اشعار یا به قول شما ساده‌تر‌نویسی صوری. اما این مسئله مربوط به سرشت سروده‌های خود این دفتر است، نه قصد و تصمیم من. شاید همه این‌ها برمی‌گردد به نوع نگرش درباره ذات شعر، اینکه شعر تقلید و بازی‌های ساختگی نیست. منظورم این است که هیچ شاعری اول نمی‌رود کلاس شاعری ببیند و درس چگونه‌نوشتن یا براساس الگو یا نظریه خاصی را نوشتن ببیند و بعد بیاید شعر بسراید. شعر همه‌چیز را خودش با خودش می‌آورد. با هیئت و لباس خودش ظاهر می‌شود و بعد روی صفحه می‌نشیند.
ادامه