روی جاده برفی

کتاب صوتی «از جاده برفی»، مجموعه شعرهای پروین سلاجقه با آهنگسازی هوشیار خیام و روایتگری خود شاعر است. مجموعه شعر «از جاده برفی» برای اولین‌بار توسط اپلیکیشن نوار منتشر شده است و به زودی نسخه‌ی مکتوب آن هم عرضه خواهد شد. این کتاب صوتی به مدت ۱ ساعت و ۳ دقیقه با ۵۶ شعر و حجم دانلود ۷۰ مگابایت از اپلیکیشن نوار قابل دریافت است.

هوشیار خیام (۱۳۵۷- ) تحصیلات دانشگاهی خود را همزمان در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و کالج ترینیتی لندن ادامه داد و به اخذ مدرک کاردانی نوازندگی پیانو در سال ۱۳۷۵ و لیسانس تئوری موسیقی در سال ۱۳۷۶ از ترینیتی کالج لندن نائل آمد. وی در آمریکا موفق به اخذ دکترای موسیقی در آهنگسازی و رهبری ارکستر گردید و در کالج کنسرواتوار موسیقی سینسیناتی به سمت دستیار پروفسور به تدریس تئوری موسیقی و آهنگسازی پرداخت.در این مجموعه پیش از هر چیز، اقتدارگرایی زنانه‌ی بی‌واسطه‌ی شاعر به چشم می‌خورد.

کتاب صوتی «از جاده برفی» با مضمون اجتماعی نوشته شده است و علاوه بر آن به محتوای قابل تعمیم و جهانی‌تری اشاره می‌کند. شاعر به خوبی ردپای جغرافیای زیستی خود را در شعر متجلی کرده و به عنوان مثال در «طالبانی‌ترین شهروند»، برای توصیف از «طالبان» استفاده می‌کند اما نه در کارکرد ارجاع دقیق به امرواقع برای نقادی عصر معاصر. بلکه به صورت رمزگذاری برای مخاطب. در این شیوه‌ی ارجاع به امرواقع، شاعر کمتر نقشی در شکل دادن به مضمون ذهنی خود دارد، چرا که از ذخیره اطلاعاتی مخاطب استفاده می‌کند.

 

 

در ادامه می‌توان به مصداق‌های اقتدارگرایی زنانه نیز در این مجموعه شعر، اشاره کرد. راوی در شعری خود را به عنوان آناهیتای اسطوره‌ای معرفی می‌کند، در شعری دیگر به معشوقه می‌گوید: «نمی توانی به دستم آوری» یا در جایی خود را «فرمانروای سپاه واژه‌ها» می‌نامد.
 


 

خرید اینترنتی اثر