بیانیه هیأت داوران و دبیر جایزه شعر شاملو اعلام شد

هیأت داوران نخستین دوره جایزه شعر احمد شاملو در بیانیه‌ای توضیح داد که تلاش کرده است با احترام به تنوع گرایش‌های ادبی و دیدگاه‌های مستقل داوران، بهترین‌ شعرهای سال۹۳ انتخاب شوند. در بیانیه هیأت داوران نخستین دوره جایزه شعر احمد شاملو آمده: «هیأت داوران کوشیده است با الهام از شعر و شخصیت چندوجهی شاملو، با نگاهی همه‌جانبه به بررسی و داوری کارنامه شعر فارسی در سال۱۳۹۳ بپردازد. ما اذعان داریم که نه این داوری و نه هیچ داوری دیگری را درباره آثار هنری و به‌ویژه شعر، نمی‌توان قطعی و بلامنازع تلقی کرد. با این حال ما کوشیده‌ایم با توجه به تنوع گرایش‌های ادبی در شعر امروز فارسی و با احترام‌گذاشتن به دیدگاه‌های مستقل هریک از داوران، برترین کتاب‌های شعر منتشرشده در سال۹۳ را به جامعه ادبی ایران معرفی کنیم».

پس از بررسی ۲۲مجموعه شعر، هیأت داوران با تقدیر از الهام حیدری، آرش الله‌وردی، گروس عبدالملکیان و م. مؤید، دو مجموعه شعر «این کشتی پر اسرار» اثر علی باباچاهی، انتشارات نگاه و «منظومه بازگشت و اشعار دیگر» اثر محمد شمس‌لنگرودی، نشر چشمه را به‌عنوان برترین مجموعه شعر و دو مجموعه شعر «اندوه تحمیلی» اثر فرزاد آبادی، انتشارات بوتیمار و «مدارک جعلی» اثر سعدی گل‌بیانی، نشر چشمه را به‌عنوان دومین مجموعه شعرهای برتر منتشرشده در سال ۹۳ معرفی کرد.

حافظ موسوی، دبیر نخستین دوره جایزه شعر احمد شاملو، نیز در گزارش این رویداد گفت: «ابتدا لازم می‌دانم از خانه موزه شاملو و سرکار خانم آیدا سرکیسیان تشکر کنم که به تأسیس این جایزه همت گماشتند. همچنین از ریما اسلام‌مسلک که طراحی و ساخت تندیس جایزه را برعهده داشت و تورج صابری‌وند برای طراحی گرافیک لوح‌ها تشکر می‌کنم».او ادامه داد: «تصمیم برگزاری این جایزه در تیرماه سال جاری به من اعلام و از من خواسته شد مسئولیت اجرائی این جایزه را بپذیرم. این جایزه قرار است به صورت سالانه برگزار و در هر سال به بهترین کتاب‌های شعر نو منتشرشده در سال قبل، جایزه اعطا شود. نخستین فراخوان در تاریخ پنجم مرداد منتشر شد و از شاعران و ناشران کشور درخواست کردیم کتاب‌های شعر نو منتشرشده در سال۹۳ خود را برای ما بفرستند. در نتیجه ۱۵۹عنوان کتاب به دست ما رسید».

او افزود: «داوری مرحله اول از نیمه اول شهریور آغاز شد. در این مرحله سه شاعر و منتقد نام‌آشنا؛ شاپور جورکش، شهاب مقربین و خلیل درمنکی، ۲۲عنوان را شایسته راه‌یافتن به مرحله دوم تشخیص دادند. برای مرحله دوم و نهایی، هدف ما این بود که ۲۲عنوان کتاب یادشده را در بین جمع بیشتری از استادان و کارشناسان حوزه‌های مختلف هنر و ادبیات، جامعه‌شناسی، فلسفه و سایر رشته‌های علوم انسانی به داوری بگذاریم. فرشته ساری، پروین سلاجقه، احمد پوری، خلیل درمنکی، انوشه سالیانی، محمد ضیمران، حسن عالیزاده و شهاب مقربین دعوت ما را برای داوری مرحله دوم و نهایی پذیرفتند».

موسوی درباره دیگر جزئیات این رویداد گفت: «قرار بود این مراسم در سالروز تولد شاملو، بیست‌ویکم آذرماه برگزار شود که به دلیل مصادف‌شدن با تعطیلات رسمی به یک هفته بعد موکول شد اما در آن تاریخ هم برگزار نشد که دلیل اصلی‌اش آماده‌نبودن نتیجه داوری بود. البته مشکل تهیه مکانی بزرگ‌تر را هم داشتیم که نهایتا مهیا نشد و به پیشنهاد آیدا سرکیسیان قرار شد مراسم اعطای جوایز را در منزل شاعر در جمعی خصوصی‌تر برگزار کنیم».
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *